Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon için Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi (ENHANCER) Projesi” kapsamında “Teknik Girişimcilik Eğitimleri” başlayacaktır. Eğitimler Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin ve Şanlıurfa illerinde ikamet eden Türk vatandaşları ve geçici koruma altındaki Suriyeli girişimci adaylarına yönelik, aşağıda belirtilen sektörlerde düzenlenecektir.

  • Makine ve Ekipmanları, Metal Üretimi ve Tamiri: Ankara, Kayseri, Konya, Şanlıurfa 400 katılımcı Detaylı bilgi için tıklayınız.
  • Tarım ve Gıda: Ankara, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa 425 katılımcı Detaylı bilgi için tıklayınız.
  • Mobilya: Adana, Ankara, Bursa, Hatay, Kayseri, Mersin 400 katılımcı
  • Ayakkabıcılık: Gaziantep, Hatay, Konya, Şanlıurfa 400 katılımcı
  • Tekstil ve Hazır Giyim: Bursa, Gaziantep, İzmir, Konya, Şanlıurfa 450 katılımcı
  • İnovatif ve Yüksek Teknoloji Değer Zincirleri: Adana, Ankara, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Mersin 450 katılımcı Detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğitimlerimizin başlıca amaçları, girişimcilik ekosistemi hakkında sizleri bilgilendirmek, teknik becerilerinizi artırmak ve Suriyeli ve Türk girişimciler arasında iş birliklerinin oluşmasını sağlamaktır. Bu eğitimlerin toplamda 2500 Suriyeli ve Türk girişimciye ulaşacağını belirtmekten mutluluk duyarız.

ENHANCER Teknik Girişimcilik Eğitimleri Başvurusu İçin Tıklayınız.

50 yaşında, Suriye/Şanlıurfa

“Suriye’de İngilizce öğretmeni olarak görev yapıyordum. Savaş nedeniyle Türkiye’ye gelmek zorunda kaldık. 2015 yılında ilk geldiğimiz dönem, yine bir süre özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yaptım.  Savaş öncesi eşim mutfak ekipmanları üreten bir şirketin sahibiydi. Türkiye’ye geldikten sonra yine kendi alanında ufak bir girişimi oldu. Ben de öğretmenliği bırakarak, eşimin girişimine destek olmak amacıyla onunla çalışmaya başladım. Şanlıurfa’da yine Suriye’de olduğu gibi mutfak ekipmanları, şömine gibi ürünler üretiyoruz. Ben bu ufak girişimin muhasebe yönetimini üstlendim. Burada işe ilk başladığımız dönemlerde çok büyük zorluklar yaşadık. Ben de kendimi daha fazla geliştirip, işimizi büyütmek arzusuyla çeşitli eğitimleri araştırmaya başladım. ICMPD – Enhancer projesi ile de bu dönemde tanıştım. Makine sektöründe girişimcilik eğitimleri kapsamında; Sektördeki rakiplerimizle nasıl rekabet edebileceğimizi, iş hacmimizi nasıl arttırabileceğimizi, üretim kapasitemizi nasıl arttırabileceğimize dair çok kıymetli isimlerden önemli deneyim paylaşımları aldık. Bu eğitimlerin ufkumu açtığını, zor bir alanda işleri kolaylaştırmak adına nasıl bir yol izleyeceğimizi öğrendim diyebilirim.

Eğitimlerde özellikle pazarlama alanında çok büyük ölçüde fayda sağladım. Bu konuda bizim kendi öğrenemeyeceğimiz önemli bilgiler edindik.

Bu eğitimleri düzenleyen tüm ekibe ve eğitimleri veren kıymetli isimlere teşekkür ediyorum.”

30 yaşında, Şanlıurfa

“Üniversite mezunu olarak harita sektöründe başladığım kariyerimde, zamanla emeğimin karşılığını alamamam üzerine eşimle birlikte kendi iş yerimizi kurma kararı aldık. Bu sebeple, 2022’den beri girişimcilik alanında çalışıyoruz. Aldığımız ICMPD eğitimi, bize sadece bilgi değil, aynı zamanda yeni bakış açıları kazandırdı. Bu yolculukta bize rehberlik eden hocalar, tercümanlar ve destek ekibi, ilgi ve bilgilendirmeleriyle bize büyük yardım sağladılar.

Girişimcilik, özgürlük alanımızda istediğimiz iş fikrini insanlara hizmet olarak sunma arzusuyla dolu. Bu kararı alırken karşılaştığımız maliyet ve diğer zorlukları aşmak için çeşitli yöntemler denedik. Güçlü, sadık ve güvenilir bir ekip kurmak ise başarımızın anahtarı oldu. Şimdi, karşılaştığımız problemlere köklü ve pratik çözümler üreterek hızlı ve kesin sonuçlar elde etmeye odaklanıyoruz. Hatalarımızdan ders çıkararak, gelecekte aynı hatalara düşmemeye özen gösteriyoruz.

Girişimcilikte başarılı olmak isteyenlere önerim, doğru zamanda, doğru yerde, doğru ihtiyaçları karşılamak için dikkatlice araştırma yapmaları ve sıkı bir çalışma disiplini benimsemeleridir. İyi bir donanımın yanı sıra, başarıya ulaşabilmek için azim ve kararlılıkla çalışmanın önemini unutmamak gerekiyor.”

51 yaşında, Şanlıurfa

Uzun yıllar kamu kurumunda görev yaptıktan sonra, yıllarca içimde büyüttüğüm ticaret yapma fikrini hayata geçirmeye karar verdim.  Öncelikle çeşitli eğitimler alarak kendimi geliştirmek istedim. Bu noktada ICMPD – Enhancer projesine katıldım.  Katıldığım eğitimler bu düşüncelerimi gerçeğe dönüştürme konusunda bana cesaret verdi ve yön gösterdi. Aklımda olan birçok soruyu cevaplandırdı. İş yapmak veya yapmak istemek konusunda kararlı arkadaşlarımız için bir kılavuz niteliğinde oldu. Bilgi ve yeteneklerime güvenerek girişimci olmak istiyorum çünkü hem kazanmak hem de kazandırmak istiyorum. İlerde tekstil alanında üretimi yapıp, tekstil ürünleri üretmek ve işimi bu temelde geliştirmek istiyorum. Elbette, başlangıçta maddi giderler ve nereden başlayacağımız konusunda endişelerimiz var ancak bu tarz eğitimlerle destek alarak bu zorlukları aşabileceğimize inanıyorum. Faaliyetlerimiz sonucunda harekete geçip, başarıya ilk adımı atmak çok önemlidir. Başlamak, başarının yarısıdır derler ve bunu deneyimlemek benim için gerçek oldu. Girişimci adaylarına akıllarında olan her şeye cesaretli bir adım atmalarını tavsiye ederim, çünkü hayallerimizi gerçekleştirmek için cesaretimizle adım atmamız gerektiğini öğrendim.”

“Zirveye ulaşmanın yolu, cesur adımlar atmak ve karşılaşılan zorlukları aşmakla başlar. Girişimcilik alanında çalışmak isteyen birisi olarak, milli geliri artıran, toplumu geliştiren ve yenilikçi fikirlerin popülaritesini artıran yeni iş fırsatları yaratma hedefiyle yola çıktım. Karşıma çıkan zorluklar, vergi komplikasyonlarından bordro yönetimine, muhasebe hatalarından finansal planlamaya kadar geniş bir yelpazeye yayılıyordu. Ancak, bu zorlukların üstesinden gelmek için finansman ve mali konuları önceden planlayarak, kendime meydan okuyarak ve içimdeki inançla adım attım. Kendime güvenerek risk aldım ve sonunda, istihdam ve iş olanakları sağlayarak, inovasyonu ve verimliliği artırarak ekonomik, çevresel ve sosyal hedeflere katkı sağlayan bir iş geliştirme ekibi oluşturmayı başardım. Başarıya ulaşmak için risk almanın, kendine meydan okumanın ve içindeki inancı kaybetmemenin önemini anladım. Süreç dahilinde aldığım eğitimlerle, yaptığım araştırmalarla kendimi geliştirmeyi ilke edinerek her zaman daha ileriyi hedefledim. Katılmış olduğumuz eğitim de bizlere girişimcilik sürecinde kendimizi sürekli geliştirmemizin ne kadar önemli olduğunu gösteren, bizlere iş ağı da sağlayan bir serüven oldu.”

24 yaşında, Suriye/Kayseri

“Suriye’de eğitim hayatımla birlikte ticaretle uğraşıyordum. Savaş nedeniyle 2015 yılında Türkiye’ye geldim. Yine ticaret alanında girişimcilik yapmaya başladım. Yarım kalan eğitimimi burada da devam ettiriyorum. Sosyal medya üzerinden ICMPD – Enhancer projesinden haberdar oldum. Kendimi ve iş hayatımı geliştirmek üzere eğitimlere katıldım.  Profesyonel bir yönetim şeklinin nasıl olacağını, pazarlama alanında nelerin önemli olduğuna dair çok önemli bilgiler edindim. Bu eğitimler işimi geliştirebileceğime dair beni çok cesaretlendirdi. Finansal anlamda alacağım hibe desteği ile çok daha iyi yerlere gelebileceğimi, istihdam yaratabileceğime inancım tam.”

59 yaşında, Suriye/Şanlıurfa

“Suriye’de oto tamiri alanında hizmet veriyordum. Savaş sonrası Türkiye’ye geldim. Kendi alanımda ticari hayatıma yön verebilmek için eksiklerimi gidermek arzusundaydım. ICMPD – Enhancer projesinden bu şekilde haberdar oldum. Finansal yönetim, pazar araştırmaları ve doğru pazarlama teknikleri konusunda şimdiye kadar hiç bilmediğim alanlarda çok önemli kazanımlar elde ettim.”

44 yaşında, Konya

“26 yıldır farklı alanlarda ticari girişimlerim oldu. Şu anda Fiberglas alanında üretim yapıyorum.  Bu alandaki çalışmalarımı geliştirmek ve işimi büyütmek için çeşitli arayışlarım vardı. İş yerimin olduğu bölgede Suriyeli bir komşum vasıtasıyla ICMPD – Enhancer projesinden haberdar oldum.

Finansal yönetim anlamında doğru bir yol izlediğimi teyit etme şansı buldum. Benden daha genç girişimciler için çok faydalı bir eğitim oldu. Bir işletme nasıl kurulur, muhasebe yönetimi nasıl yapılır, süreçler nasıl iler gibi konularda çok profesyonel hocalardan yoğun bir eğitim aldık.

Özellikle benim eksik olduğum en önemli alanı ihracattı.  Yurt dışı pazarlara açılabilmenin koşulları neler, hangi yollar izlenmeli, Pazar analizleri nasıl yapılır, hangi kriterlere göre üretim yapılmalı, konusunda ufkumun açıldığını söyleyebilirim.

Bu kapsamlı eğitimi düzenleyen tüm ekiplere teşekkür ediyorum.”

46 yaşında, Kayseri

“Özel bankacılık alanında 8 yıl çalıştıktan sonra, kendi ticari girişimimi kurma isteğimle harekete geçtim. 9 yıldır da Vakum pompaları alanında çalışıyorum. Kendi işimi büyütmek, iş hacmimi geliştirmek için ICMPD – Enhancer eğitimlerine katıldım.

Daha önce küçük çaplı bir tamirhane işletmiştik, şimdi ise endüstriyel alanda çalışmanın getirisi ve riskinin düşüklüğü sebebiyle, sanayi sektöründe üretim kalıp ve model işine odaklandım.

Eğitimin her koşulda önemli olduğuna inanan biri olarak, yaşım ne olursa olsun sürekli kendimi geliştirmek için fırsatları değerlendirdim ve her fırsatta uygun gördüğüm eğitimlere katılıyorum. Bu eğitimlere katıldıktan sonra, özellikle makine konusunda bilgi ve farkındalığımın arttığını gördüm. Makine sektöründeki inovasyonun, teknolojinin ve sektörün önemini daha iyi anladım ve doğru yolda ilerlediğimi fark ettim.

Girişimcilik, benim için yeni bir şeyler bulma ve yeni fırsatlar yaratma arzusuyla dolu bir alan. İlk adımı atmamızın ardından, çevremizdeki iş fırsatlarını daha iyi görebilmemiz ve değerlendirebilmemiz mümkün oluyor.

Benim için son derece verimli olan bu eğitimleri düzenleyen tüm ekibe sonsuz teşekkür ediyorum.”