15 Aralık 2020 günü, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Fonu (FRIT) kapsamındaki son sekiz sözleşme, AB Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen imza töreniyle imzalandı. Bu sözleşmeler çerçevesinde ENHANCER Projesi, istihdam alanındaki faaliyetleri kapsayacak şekilde genişletildi.

İmza törenine ICMPD’yi temsilen katılan Kıdemli Proje Yöneticisi Pınar Yapanoğlu, yaptığı konuşmayla projenin yeni bileşenine ilişkin ayrıntıları paylaştı.

 

Yeni bileşene göre ENHANCER Projesi, Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin ve Türk Vatandaşlarının sosyo-ekonomik uyumunu desteklemek amacıyla istihdam imkanlarının artırılması için KOBİ’lere ve Kooperatiflere hibe destekleri sağlayacak. Bu faaliyetler, ENHANCER Projesi’nce belirlenen 11 il arasından Istanbul, Izmir, Bursa, Konya, Kayseri ve Mersin kentlerinde sürdürülecek.

 

6.2 Milyon Euro olarak bütçelenen yeni bileşenin dahil edilmesiyle ENHANCER Projesi, toplamda 32.5 Milyon Euro’luk bir bütçeyle yürütülecek.

FRIT Programlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için: https://www.avrupa.info.tr/tr/pr/ab-turkiyede-multecilerin-ve-ev-sahibi-toplumlarin-desteklenmesine-yonelik-6-milyar-avroluk