ENHANCER Projesinin temel amacı, Geçici Koruma Sağlanan Suriyelilerin ve Ev Sahibi Toplulukların sürdürülebilir ve büyütebilecekleri iş mecraları ve istihdam alanları oluşturarak iş hayatına dâhil olmalarını sağlamaktır. Projenin kapsamı pek çok farklı bölge, sektör ve sosyo-kültürel alana uyarlanarak uygulanabilecek modüler strateji ve faaliyetler içermektedir.

Hibe programının hedefi, Türk vatandaşları ve Geçici Koruma altındaki Suriyeliler arasındaki potansiyel girişimcileri, istihdam yaratabilecek kayıtlı işletmeler kurma konusunda desteklemektir. Bu hibe programının toplam bütçesi 3,125,000 Avro’dur ve girişimcilere en az 1,500 Avro, en fazla 5,000 Avro hibe desteği sağlanacaktır. Hibe desteğiyle kurulacak işletmelerin Türkiye’deki şu illerden birinde kayıtlı olması gerekmektedir: Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin veya Şanlıurfa.

Hibe almaya uygun olması için başvuru sahibinin iş planı sunması ve:

  • Gerçek kişi;
  • Türk vatandaşı veya geçici koruma kimlik kartına sahip Suriyeli olması gerekmektedir.

Bu teklif çağrısı kapsamında sadece şahıs şirketi olan işletmelerin resmi kaydı uygun kabul edilecektir.

Hibe almaya hak kazanmaları durumda, başvuru sahiplerinden İşletmelerinin resmi kaydını yaptırmaları ve kesintisiz en az 6 ay süreli bir personel (işletme sahibi dahil) istihdamı istenecektir. Detaylı bilgiyi Hibe Rehberi’nde bulabilirsiniz.

Başvurular hibe programına ayrılan toplam bütçe tutarına ulaşılana kadar ve/veya 29 Aralık 2023 Cuma günü Viyana saati ile saat 17.00’a kadar açık olacaktır.
Başvurular başvurunun yapıldığı tarihe göre sıraya koyularak bu teklif çağrısı için ayrılan toplam bütçe tutarına ulaşılana kadar düzenli olarak değerlendirilecektir.

Konuyla ilgili sorularınızı grants@icmpd.org adresinden bizlere yönlendirebilirsiniz.

Önemli Not: Bu sayfada paylaşılan tüm dokümanlar, bilgilendirme amaçlıdır. Başvuru süreci için geçerli olacak nihai belgelere aşağıdaki başvuru linkinden erişebilirsiniz:

https://in-tendhost.co.uk/icmpd/aspx/Tenders/Appraisal

Dokümanlar sekmesinde Hibe Başvuru Rehberi’ni bulabilirsiniz. Rehberin farklı versiyonları arasında uyuşmazlık olması durumunda ICMPD Elektronik Başvuru Platformu’nda (In-Tend) yer alan versiyon geçerli olacaktır. Tüm değişiklikler ICMPD Elektronik Başvuru Platformu (In-Tend) üzerinden yayınlanacaktır.

ENHANCER Projesi Girişimcilik Hibe Programı İş Planı ve Hibe Başvuru Eğitimi ICMPD Youtube kanalında yayınlandı!!!